Con­fer­ence schedule

The reg­is­tra­tion desk will open at 8:45 and close at 16:00 (12:30 on Wednes­day).

A pre-reg­is­tra­tion desk will open on Sunday evening from 19:00 to 21:00 at
Palazzo Gar­zolini di Toppo Wasser­mann .

If you are a speaker, please read the Speakers in­for­ma­tion page.

Hover on the single events to re­veal ad­di­tional in­for­ma­tion.

Monday 23
  • Opening cer­e­mony
    9:00 — 9:15
    Room 3
  • Ple­nary talk
    On the com­pu­ta­tional con­tent of the­o­rems
    Vasco Brattka
    9:15 — 10:15
    Room 3
  • Coffee break
  • Tu­to­rial
  • Ple­nary talk
    Re­la­tional proof in­ter­pre­ta­tions
    Paulo Oliva
    11:45 — 12:45
    Room 3
  • Lunch
  • Spe­cial ses­sions
    14:30 — 16:00
    • Com­putability theory
      Room 1
      • Low­ness and com­putable metric spaces
        Jo­hanna Franklin
        14:30 — 15:15
      • On the struc­ture of the Wadge de­grees of BQO-­valued Borel func­tions
        Takayuki Ki­hara
        15:15 — 16:00
    • Model theory
      Room 2
      • Pseu­do­fi­nite groups and tame arith­metic reg­u­larity
        Gabriel Co­nant
        14:30 — 15:15
      • Lin­eari­sa­tion in model theory
        Adrien De­loro
        15:15 — 16:00
    • Phi­los­ophy of Logic and Math­e­matics
      Room 3
      • Logics and ex­pla­na­tions
        Nicole Wyatt
        14:30 — 15:15
      • Some ar­gu­ments for Ex Con­tra­dic­tione Quodlibet
        Simon He­witt
        15:15 — 16:00
  • Coffee break
  • Con­tributed pa­pers
    16:30 — 18:30
    View pro­gram
    • Room B
      • Four-­valued se­man­tics for lan­guages with two sources of patho­log­i­cality
        José Martínez Fer­nández
        16:30 — 16:50
      • On the re­la­tions be­tween the proof com­plexity mea­sures of strongly equal k-­tau­tolo­gies in some proof sys­tems
        Garik Pet­rosyan
        16:50 — 17:10
      • Modal Logic out of Moodal Logic
        Harold Hodes
        17:10 — 17:30
      • Fil­ters, lan­guage topolo­gies, and product models
        Cyrus F. Nourani
        17:30 — 17:50
    • Room C
      • The tor­sion free part of the Ziegler spec­trum of or­ders over Dedekind do­mains
        Carlo Tof­falori
        16:30 — 16:50
      • Abelian reg­u­lar­iza­tion of rings and mod­ules
        Sonia L'In­no­cente
        16:50 — 17:10
      • Valued hy­per­fields, trun­cated dis­crete val­u­a­tion rings, and valued fields
        Junguk Lee
        17:10 — 17:30
      • Clas­si­fi­ca­tion of C-min­imal groups using qua­si­-orders
        Gabriel Lehéricy
        17:30 — 17:50
      • Model Theory of Free Pro­jec­tive Planes
        Gi­an­luca Paolini
        17:50 — 18:10
    • Room D
      • In­di­vid­u­als, equiv­a­lences and quo­tients in type the­o­ret­ical se­man­tics
        Chris­tian Re­toré — Léo Zaradzki
        16:30 — 16:50
      • Do de­viant lo­gi­cians speak a dif­ferent lan­guage? And does it mat­ter?
        Pavel Arazim
        16:50 — 17:10
      • The chair might not have barked
        Léo Zaradzki
        17:10 — 17:30
      • The dif­ferent ways that logic is said to be re­vis­able
        Sanderson Molick
        17:30 — 17:50
      • The ne­ces­sity of re­forming modern modal logic
        Joachim Mueller-Theys
        17:50 — 18:10
    • Room F
      • Re­garding Aris­totelian Logic as a Sheffer Stroke Basic Al­gebra
        Ibrahim Sen­turk
        16:30 — 16:50
      • Logics of vari­able in­clu­sion and Płonka sums of ma­trices
        Tom­maso Moras­chini
        16:50 — 17:10
      • Group rep­re­sen­ta­tion and Hah­n-­type em­bed­ding for a class of in­vo­lu­tive resid­u­ated chains with an ap­pli­ca­tion in Sub­struc­tural Fuzzy Logic
        Sándor Jenei
        17:10 — 17:30
      • Com­puting Spectra of Many-­Valued Log­ics, via Du­al­i­ties
        Diego Valota
        17:30 — 17:50
      • Logic and topol­ogy: some con­nec­tions
        David Fer­nández Duque — Chris­tian Re­toré
        17:50 — 18:10
    • Room I
      • The strength of a the­orem about sub­graphs with nice prop­er­ties
        Marta Fiori Carones
        16:30 — 16:50
      • Some vari­ants of weak pi­geon­holes prin­ciple and WWKL
        Wei Wang
        16:50 — 17:10
      • Com­putable met­rics above the stan­dard real metric
        Ruslan Ko­rnev
        17:10 — 17:30
      • Com­putability and cheap non-­s­tan­dard analysis
        Sab­rina Ouaz­zani
        17:30 — 17:50
      • Com­paring the de­grees of enu­mer­ability and the closed Medvedev de­grees
        Paul Shafer
        17:50 — 18:10
      • De­cid­ability in the sub­struc­ture or­dering of fi­nite graphs
        Ra­manathan S. Thin­niyam
        18:10 — 18:30
Tuesday 24
  • Ple­nary talk
  • Coffee break
  • Tu­to­rial
  • Gen­tilini prize
    11:30 — 11:45
    Room 3
  • Ple­nary talk
    Com­plex Ex­po­nen­tial Field
    Paola D'Aquino
    11:45 — 12:45
    Room 3
  • Lunch
  • Spe­cial ses­sions
    14:30 — 16:00
    • De­scrip­­tive set theory and dy­­nam­ical sys­tems
      Room 1
      • Uni­versal min­imal flows rel­a­tive to a URS
        Todor Tsankov
        14:30 — 15:15
      • Mea­sure Equiv­a­lence, Su­per­rigid­ity, and Weak Pinsker En­tropy
        Robin Tuck­er-­Drob
        15:15 — 16:00
    • Proof Theory and Con­struc­­tivism
      Room 2
      • Con­struc­tive Canon­icity of In­duc­tive In­equal­i­ties
        Alessandra Palmi­giano
        14:30 — 15:15
      • Uni­fying func­tional in­ter­pre­ta­tions of non­stan­dard­/u­ni­form arith­metic
        Chuangjie Xu
        15:15 — 16:00
    • Tem­­poral and Mul­ti­­valued Logics
      Room 3
      • Horn frag­ments of the Halpern-Shoham in­terval tem­poral logic HS
        Agi Ku­rucz
        14:30 — 15:15
      • Łukasiewicz logic: 98 years
        Daniele Mundici
        15:15 — 16:00
  • Coffee break
  • Con­tributed pa­pers
    16:30 — 18:30
    View pro­gram
    • Room B
      • Σ-de­fin­ability of hered­i­tarily fi­nite and hered­i­tarily fi­nite list su­per­struc­tures
        Svet­lana Alek­san­drova
        16:30 — 16:50
      • Com­putable num­ber­ings of in­fi­nite count­able sets
        Ma­rina Dorzhieva
        16:50 — 17:10
      • About Rogers semi­lat­tices in Er­shov hi­er­archy
        Sergei Os­pichev
        17:10 — 17:30
      • El­e­men­tary the­o­ries and hered­i­tary un­de­cid­ability for semi­lat­tices of num­ber­ings
        Manat Mustafa
        17:30 — 17:50
    • Room C
      • An ex­ten­sion of a the­orem of Zer­melo
        Jouko Väänänen
        16:30 — 16:50
      • A new char­ac­ter­i­za­tion of su­per­com­pact­ness and Wood­in's Local Uni­ver­sality The­orem
        Yong Cheng
        16:50 — 17:10
      • Strong com­pact­ness and the con­tinuum func­tion
        Stamatis Di­mopoulos
        17:10 — 17:30
      • Generic large car­di­nals as ax­ioms
        Monroe Eskew
        17:30 — 17:50
      • Com­pact­ness prin­ci­ples and car­dinal in­vari­ants
        Radek Honzik
        17:50 — 18:10
      • Set-the­o­retic forcing in low-di­men­sional dif­fer­en­tial topology and cos­mology
        Jerzy Krol
        18:10 — 18:30
    • Room D
      • Patho­log­ical well-order­ings and proof-the­o­retic or­di­nals
        Mirko En­gler
        16:30 — 16:50
      • Re­flec­tion ranks and proof the­o­retic or­di­nals
        Fedor Pakhomov
        16:50 — 17:10
      • The ep­silon cal­culus with equality pred­i­cate and Her­brand com­plexity
        Kenji Miyamoto
        17:10 — 17:30
      • Com­bi­na­to­rial proofs and Genus of proofs
        Serena Delli
        17:30 — 17:50
      • Non-speed-up re­sults for purely com­po­si­tional truth pred­i­cates
        Bar­tosz Wcisło
        17:50 — 18:10
    • Room F
      • Re­la­tional se­man­tics, or­dered al­ge­bras, and quan­ti­fiers for de­duc­tive system
        Tom­maso Moras­chini
        16:30 — 16:50
      • A se­man­tics for Brouw­er's cre­ating sub­ject
        Michael Fourman
        16:50 — 17:10
      • En­coding Sets as Real Num­bers
        Al­berto Poli­criti
        17:10 — 17:30
      • Com­putability of func­tions and sets in var­ious rep­re­sen­ta­tions of nat­ural num­bers
        Michał Wrocławski
        17:30 — 17:50
      • Sta­tis­tical Mod­el-Checking Un­cer­tain Re­sponses written in LTL with Con­fi­dence
        Farn Wang
        17:50 — 18:10
    • Room I
      • Ax­iomatic the­o­ries of truth based on Weak and Strong Kleene logic
        Cezary Cieśliński
        16:30 — 16:50
      • An ax­iomatic theory of truth and paradox
        Alexander Jones
        16:50 — 17:10
      • An epis­temic ap­proach to para­con­sis­tency: a logic of ev­i­dence and truth
        Abilio Ro­drigues
        17:10 — 17:30
      • Notes on the Se­mantic Re­frac­tions of the In­tu­ition­istic Logic
        Nunzia Cosmo
        17:30 — 17:50
      • The strange case of Good­man's con­ser­va­tion re­sult
        Emanuele Frit­taion
        17:50 — 18:10
Wednesday 25
Thursday 26
  • Ple­nary talk
    Forcing as a tool to prove the­o­rems
    Matteo Viale
    9:00 — 10:00
    Room 3

  • Coffee break
  • Tu­to­rial
    Model the­o­retic am­ple­ness
    Ka­trin Tent
    10:30 — 11:30
    Room 3
  • Ple­nary talk
    What can not be solved by the el­lip­soid method?
    Al­bert At­se­rias
    11:30 — 12:30
    Room 3
  • Lunch
  • Spe­cial ses­sions
    14:00 — 15:30
    • Com­putability theory
      Room 1
      • Topology and par­al­lelized Weihrauch re­ducibility
        Linda Brown Westrick
        14:00 — 14:45
      • A ran­dom­ness-free char­ac­ter­i­za­tion of strong jump trace­ability
        Keng Meng Ng
        14:45 — 15:30
    • Model theory
      Room 2
      • Di­vi­sion Rings with Ranks
        Nadja Hempel
        14:00 — 14:45
      • Clas­si­fi­ca­tion theory and the con­struc­tion of PAC fields
        Nick Ramsey
        14:45 — 15:30
    • Phi­los­ophy of Logic and Math­e­matics
      Room 3
      • Log­i­cality and se­mantic theory
        Gil Sagi
        14:00 — 14:45
      • Kreisel's problem
        Brice Halimi
        14:45 — 15:30
  • Coffee break
  • Con­tributed pa­pers
    16:00 — 18:00
    View pro­gram
    • Room C
      • The theory of Steiner triple sys­tems
        Silvia Barbina
        16:00 — 16:20
      • On Ex­pan­sions of (ℤ,+,0)
        Quentin Lam­botte
        16:20 — 16:40
      • Unique­ness triples from the di­a­mond axiom
        Adi Jarden
        16:40 — 17:00
      • Trends in the his­tory of in­finity
        Piotr Błaszczyk
        17:00 — 17:20
      • Hered­i­tary β-­cose­mantic Jon­sson the­o­ries
        Aibat Yeshkeyev
        17:20 — 17:40
      • On de­fin­ability of Kin­na-Wagner choice over trees
        Alexander Ra­bi­novich
        17:40 — 18:00
    • Room D
      • Cat­e­goricity spectra for linear or­ders
        Nikolay Bazhenov
        16:00 — 16:20
      • De­cid­able 0'-cat­e­goricity of models which re­alize only types with low CB ranks
        Mar­garita Marchuk
        16:20 — 16:40
      • Com­putable bi-em­bed­d­able cat­e­goricity
        Dino Rossegger
        16:40 — 17:00
      • Learning equiv­a­lence struc­tures
        Luca San Mauro
        17:00 — 17:20
      • On cat­e­goricity of linear or­ders
        Maxim Zubkov
        17:20 — 17:40
      • Hilbert's Tenth Problem as a pseudo­jump op­er­ator
        Rus­sell Miller
        17:40 — 18:00
    • Room F
      • On some uni­versal proof system for all ver­sions of many-­valued logics
        Artur Khamisyan
        16:00 — 16:20
      • A step to­wards a co­or­di­nate free ver­sion of Gödel's Second The­orem
        Balthasar Grab­mayr
        16:20 — 16:40
      • Two rel­e­vant doc­trines for con­struc­tive topology
        Samuele Mas­chio
        16:40 — 17:00
      • Some prop­er­ties of the cat­e­gory of local sets in in­tu­ition­istic ram­i­fied type theory
        Johan Lind­berg
        17:00 — 17:20
      • Linear Per­spec­tive in Re­nais­sance
        Ryszard Mirek
        17:20 — 17:40
    • Room I
      • Dedekind's equiv­a­lences and the foun­da­tions of analysis
        Bene­dict Eas­t­augh
        16:00 — 16:20
      • Com­plete­ness and de­cid­ability of the tense logic of in­te­gers pe­riods
        Xi­aoxuan Fu
        16:20 — 16:40
      • One-­pass tree-shaped tableau methods for Linear Tem­poral Logic
        Nicola Gi­gante
        16:40 — 17:00
      • Epis­temic logic of se­quences of par­ti­tions
        Ste­fania Boffa
        17:00 — 17:20
      • Nat­ural lan­guage vari­ants of uni­versal quan­tifi­ca­tion in first order modal logic
        Da­vide Catta
        17:20 — 17:40
      • A fi­nitely sup­ported frame for the Turing Schmerl cal­culus
        Ed­uardo Hermo Reyes
        17:40 — 18:00
Friday 27
  • Ple­nary talk
  • Coffee break
  • Tu­to­rial
    Model the­o­retic am­ple­ness
    Ka­trin Tent
    10:30 — 11:30
    Room 3
  • Ple­nary talk
    Log­ical con­stants and log­ical con­se­quence
    Dag West­­er­ståhl
    11:30 — 12:30
    Room 3
  • Lunch
  • Spe­cial ses­sions
    14:00 — 15:30
    • De­scrip­­tive set theory and dy­­nam­ical sys­tems
      Room 1
      • Orbit equiv­a­lence of Toeplitz flows is Borel com­plete
        Julien Melleray
        14:00 — 14:45
      • Re­al­izing ab­stract sys­tems of con­gru­ences
        Clinton Conley
        14:45 — 15:30
    • Proof Theory and Con­struc­­tivism
      Room 2
      • Uni­va­lent math­e­matics at work
        Martin Es­cardó
        14:00 — 14:45
      • “Proofs as Pro­grams” Re­vis­ited
        Ryota Akiyoshi
        14:45 — 15:30
    • Tem­­poral and Mul­ti­­valued Logics
      Room 3
      • Ex­pres­sive-­com­plete­ness and De­cia­bility of Metric Tem­poral Log­ics: Re­cent Progress
        Par­i­tosh K. Pandya
        14:00 — 14:45
      • Many-­valued modal log­ics: ax­iom­a­ti­z­ability is­sues
        Amanda Vidal
        14:45 — 15:30
  • Coffee break
  • Con­tributed pa­pers
    16:00 — 18:00
    View pro­gram
    • Room C
      • The bi-em­bed­d­a­bility re­la­tion for count­able abelian groups
        Fil­ippo Calderoni
        16:00 — 16:20
      • De­scrip­tive Set Theory and Au­tomata
        Fil­ippo Cav­al­lari
        16:20 — 16:40
      • Count­able-­to-one uni­formiza­tion at ar­bi­trary pro­jec­tive level
        Vladimir Kanovei
        16:40 — 17:00
      • Borel equiv­a­lence re­la­tions and sym­metric models
        Assaf Shani
        17:00 — 17:20
      • Ramsey classes and par­tial or­ders
        Anja Ko­matar
        17:20 — 17:40
      • Higher in­de­scrib­a­bility
        Denis I. Saveliev
        17:40 — 18:00
    • Room D
      • Ab­sorbing the Struc­tural Rules in the Se­quent Cal­culus with Ad­di­tional Atomic Rules
        Franco Par­la­mento
        16:00 — 16:20
      • Gentzen's second con­sis­tency proof and Gödel's koan
        Luiz Carlos Pereira
        16:20 — 16:40
      • Sound­ness and com­plete­ness of a high prob­a­bil­i­ties se­quent cal­culus
        Marija Boričić
        16:40 — 17:00
      • What is the height of Gentzen's re­duc­tion trees?
        Anna Horská
        17:00 — 17:20
      • The No-­coun­terex­ample In­ter­pre­ta­tion in an In­vert­ible Se­quent Cal­culus
        An­nika Kanckos
        17:20 — 17:40
    • Room F
      • Com­plexity of HS model checking
        Al­berto Moli­nari
        16:00 — 16:20
      • Piece­wise linear valued con­straint sat­is­fac­tion prob­lems
        Cate­rina Viola
        16:20 — 16:40
      • Re­versible Com­pu­ta­tion and Prin­cipal Types in λ!-cal­culus
        Furio Hon­sell
        16:40 — 17:00
      • The un­typed λ-­cal­culus as a foun­da­tion for nat­ural lan­guage se­man­tics: The problem of com­pu­ta­tional in­tractability
        William Stafford
        17:00 — 17:20
      • Quan­ti­ta­tive re­sults on the method of av­er­aged pro­jec­tions
        An­drei Sipoş
        17:20 — 17:40
    • Room I
      • On some no­tions of nega­tion be­tween con­tra­po­si­tion and min­imal nega­tion
        Satoru Niki
        16:00 — 16:20
      • Rea­soning about causal be­lief
        Kaibo Xie
        16:20 — 16:40
      • Frames and co­or­di­nate sys­tems in the for­mal­iza­tion of Ein­stein's spe­cial prin­ciple of rel­a­tivity
        Gergely Székely
        16:40 — 17:00
      • Basic qua­si­-­Boolean ex­ten­sions of rel­e­vant logics
        José M. Méndez
        17:00 — 17:20
      • Reading Bi-­logic in first order lan­guage
        Giulia Bat­tilotti
        17:20 — 17:40
Saturday 28